O badaniach klinicznych
Wysoki standard opieki medycznej oraz możliwość współpracy z zespołem najlepszych specjalistów, co przekłada się na ocenę stanu klinicznego pacjenta na wyższym poziomie.
Korzyści z udziału w badaniach klinicznych
Leczenie w ramach terapii celowanej, która przynosi wiele korzyści, takich jak: możliwość poprawy jakości życia lub wydłużenie go, a także większa i szybsza dostępność do nowych metod leczenia.
Dlaczego warto szukać i brać udział w badaniach klinicznych?
Możliwość precyzyjnej diagnostyki, dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta
Zaawansowana Ocena Stanu Klinicznego Pacjenta
Wysoki standard opieki medycznej oraz możliwość współpracy z zespołem najlepszych specjalistów, co przekłada się na ocenę stanu klinicznego pacjenta na wyższym poziomie.
ZbadajRaka.pl
Bezpieczeństwo podawanych leków
Każdy nowy lek przed podaniem go chorym, przechodzi zaawansowane testy, tzw. badania przedkliniczne, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, określonymi w przepisach krajowych i mędzynarodowych.
Badania kliniczne
Etyka i przepisy
Wszystkie badania kliniczne prowadzone są stosownie do reguł Dobrej Praktyki Klinicznej oraz podlegają ustawie prawa farmaceutycznego.
Muszą być także zgodne z Deklaracją Helsińską, która zawiera Zasady Etycznego Postępowania w Eksperymencie Medycznym z udziałem ludzi.
Konsultacja przed podpisaniem zgody
Na pierwszej wizycie, przed podpisaniem świadomej zgody na udział w badaniu, lekarz odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości pacjenta.
Wysoka jakość leczenia i bezpieczeństwo pacjenta
Każdy ośrodek podlega audytom i inspekcjom, co zapewnia wysoką jakość leczenia, pewność zbierania danych medycznych i gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta.
Przyspieszanie dostępu do nowych terapii celowanych
Naszą misją jest przyspieszenie i ułatwienie dostępu chorym z chorobą nowotworową do nowych, celowanych terapii.
definicja
Co to są badania kliniczne?
Badania kliniczne prowadzi się w celu potwierdzenia skuteczności i oceny działań niepożądanych nowych leków lub technologii medycznych.
Każdy nowy lek lub rodzaj terapii, przed wprowadzeniem do codziennego użytku musi przejść takie badania, a udział w nich powoduje, że pacjenci mają szybszy i bezpłatny dostęp do nowych rodzajów terapii, co zwłaszcza w przypadku leczenia onkologicznego może stanowić właściwą propozycję terapeutyczną.
Wspólne zasady badań klinicznych
Trzy zasady
Obowiązują trzy wspólne zasady dla wszystkich badań klinicznych:
Bezpłatność
Badania, konsultacje oraz leczenie w ramach badań kliniczych są zawsze bezpłatne. Dodatkowo Pacjenci mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu do ośrodka, który prowadzi badanie.
Dobrowolność
Udział w badaniu klinicznym jest zawsze decyzją pacjenta, w każdej chwili może on wycofać swoją zgodę bez ponoszenia żadnych konsekwencji i bez konieczności podania przyczyny.
Anonimowość
Ośrodek prowadzący badanie kliniczne zna dane osobowe pacjenta, natomiast przed przekazaniem informacji dotyczących leczenia, dane te są anonimizowane i nie są udostępniane żadnym podmiotom trzecim.
Kontrola procesu Badań medycznych
Czy badania kliniczne są bezpieczne?
Badania kliniczne są procesem bardzo ściśle kontrolowanym. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwają:
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Odpowiada on za prowadzenie badania oraz późniejsze dopuszczenie leków do użycia.
Komisja Bioetyczna, prowadząca bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem badania i prawami pacjenta.
FAQ
Często zadawane pytania (FAQ) o badaniach klinicznych
Czy mogę skonsultować się z ekspertami onkologicznymi?
Tak, po zapisaniu się do Rejestru Pacjentów Konsylium Lekarskie ZbadajRaka.pl analizuje dotychczasowe leczenie pacjentów i proponuje im najlepsze możliwe rozwiązanie dalszej terapii.
Czy mogę korzystać z konsultacji onkologicznej z dowolnego miejsca?
Tak, oferujemy elastyczność i wygodę w dostępie do informacji i leczenia. Możesz korzystać z naszej platformy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jeśli chcesz skorzystać z darmowej rozmowy z lekarzem to po wpisaniu się do rejestru nastąpi kontakt ze strony naszej konsultantki, która umówi dogodny termin. Lekarz w umówionym terminie kontaktuje się z pacjentem i przeprowadza konsultacje.
Chcę wziąć udział w badaniu klinicznym – gdzie się zgłosić?
Jeśli interesuje Cię wzięcie udziału w badaniach klinicznych, możesz poszukać organizacji lub ośrodków badawczych prowadzących badania kliniczne w Twoim regionie lub skorzystać z naszego Rejestru. Po wypełnieniu Formularza (link) nasz zespół pomoże Ci w znalezieniu właściwego badania klinicznego.
Czy to bezpieczne, aby rejestrować się Rejestrze online?
Tak, formularz rejestracyjny zapewnia pełne bezpieczeństwo i prywatność Twoich danych osobowych i medycznych. Nasza platforma jest zabezpieczona i chroniona przez zaawansowane technologie.
Jak długo trwa rejestracja online?
Rejestracja w ZbadajRaka.pl jest bardzo prosta i zajmuje tylko kilka minut. Wypełnienie formularza i oczekiwanie na telefon naszego Konsultanta to wszystko, co musisz zrobić.
Czy badania kliniczne są płatne?
Zarówno proces rekrutacji, jak i uczestnictwo w kolejnych etapach badania klinicznego jest całkowicie darmowe. Oznacza to, że nie musisz płacić́ za otrzymywany lek lub terapię, dodatkową diagnostykę̨ wykonywaną w ramach procedur badania klinicznego, wizyty kontrolne, opiekę̨ zespołu medycznego czy za pobyt w szpitalu.
co mówią eksperci?
Opinie specjalistów
Kiedy około 30 lat temu rozpoczynałem swoją „przygodę” z badaniami klinicznymi, było to coś relatywnie rzadkiego. Badane leki wzbogacały dostępną wtedy terapię. Mijały lata, a wraz z nimi systematycznie zwiększała się liczba testowanych leków. Zmieniało się też podejście do badań klinicznych – nie tylko stały się one symbolem postępu, ale wręcz standardem leczenia wielu schorzeń. Radość zwycięstwa nad chorobą nie jest zarezerwowana tylko dla chorego i jego rodziny. Jej cząstka dotyka również badacza. I dla tych chwil warto pracować.
Badania kliniczne są kluczowym narzędziem dla rozwoju współczesnej medycyny i opieki nad pacjentem. Bardzo wielu osobom umożliwiły skorzystanie z nowoczesnych metod leczenia, niejednokrotnie będących ponad standardem dostępnym w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Zgodnie z wytycznymi światowych towarzystw onkologicznych i hematologicznych, istnieje szeroki zakres wskazań do kierowania pacjentów do badań klinicznych, zarówno w początkowym, jak i późnym etapie leczenia. Profilowanie genetyczne nowotworu może pomóc precyzyjnie dobrać odpowiednią strategię leczenia, z zastosowaniem leków ukierunkowanych molekularnie -na naszych oczach dokonuje się niesamowity postęp w tej dziedzinie.
Pracując jako lekarze w badaniach klinicznych cały czas mamy poczucie ogromnego komfortu - możemy w bezpieczny i nowoczesny sposób leczyć pacjentów, zapewniając im niejednokrotnie kolejną linię terapeutyczną, już po wyczerpaniu standardowych form walki z chorobą nowotworową. Badania kliniczne to także ogromna odpowiedzialność za gromadzone dane medyczne, których analiza pozwoli na wprowadzenie nowych leków i urządzeń medycznych. Obecnie brakującym ogniwem, które spowalnia rekrutację pacjentów i tym samym realizację protokołów, jest brak uporządkowanych danych klinicznych, zintegrowanych z wynikami badań genetycznych i histopatologicznych. Właśnie po to budujemy ZbadajRaka.pl - mamy nadzieję, że w ten sposób przyspieszymy setkom pacjentów dostęp do nowoczesnych terapii i dołożymy swoją cegiełkę do rozwoju nowoczesnej onkohematologii.
Dowiedz się więcej o nowoczesnych terapiach!
Przegląd najnowszych innowacji w dziedzinie terapii, które zmieniają życie pacjentów na lepsze.