Aby świadomie uczestniczyć w procesie leczenia, ważne jest zrozumienie diagnozy. Onkolog powinien przekazać Ci informacje na temat choroby w sposób dla Ciebie zrozumiały. Jeśli jednak chciałbyś pogłębić swoją wiedzę, dostępne są strony internetowe i poradniki dedykowane pacjentom onkologicznym. Szukając informacji na temat choroby, kieruj się rzetelnymi źródłami. Sprawdzone informacje dostępne są na państwowych stronach internetowych, towarzystwach onkologicznych lub powiązanych z nimi organizacjach pacjenckich.
Dlaczego źródło, z którego czerpiemy wiedzę jest takie ważne? W internecie można spotkać różne informacje związane z „alternatywnymi” metodami leczenia. Część z nich nie dość, że nie będzie pomagała w walce z nowotworem, to może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Jako przykład można podać stosowanie amigdaliny. Nie ma podstaw naukowych, aby stwierdzić, że może być ona skuteczna w leczeniu nowotworów. Istnieje za to realne ryzyko zatrucia się tym związkiem. Amigdalina może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Sięganie w pierwszej kolejności po niekonwencjonalne metody, może się także wiązać z opóźnieniem rozpoczęcia potrzebnego leczenia. Odwlekanie terapii nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jednym z kluczowych czynników powodzenia leczenia przeciwnowotworowego jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków.
Pomoc psychologiczna
Nie traktuj poczucia lęku, smutku lub złości jako objawu bezsilności i słabości. Są to naturalne mechanizmy w odpowiedzi na takie bodźce, jak choroba. Pomocna może być rozmowa z kimś bliskim. Jeśli nie czujesz się na to gotowy, ale chciałbyś z kimś porozmawiać, skorzystaj z wizyty u psychoonkologa. Wsparcia możesz szukać także w fundacjach lub na forach zrzeszających osoby chore. Wymiana doświadczeń z osobami, które przechodzą tą samą drogę co Ty, może być budująca.
Na pewno na którymś etapie diagnozy lub leczenia pojawi się pytanie „jakie mam szanse?”. Zrezygnuj z czytania statystyk. Odnoszą się one do całej populacji osób chorych, ale przecież każdy jest inny. Nawet wśród grona osób z tym samym typem nowotworu istnieje szereg rzeczy, które sprawiają, że każdy przypadek jest indywidualny. Sprawdzanie rokowań może pogorszyć Twoje samopoczucie i niesłusznie odebrać nadzieję.
Podsumowanie
Niezależnie od typu i stopnia zaawansowania nowotworu oraz okoliczności w jakich się znajdujesz, zawsze pamiętaj:
- Nie jesteś sam w swojej chorobie.
- Wiedza pomoże lepiej Ci zrozumieć chorobę.
- Twoje preferencje i wartości mają wpływ na decyzje o leczeniu. Warto podjąć ją jak najbardziej świadomie.
Wykaz źródeł
- pacjent.gov.pl : Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, czyli pakiet onkologiczny. 2019 [dostęp 27.04.2022]
- National Cancer Institute: Laetrile/Amygdalin (PDQ®)–Patient Version. 2021. [dostęp 27.04.2022]
- American Cancer Society: After diagnosis: a guide for patients and families. [dostęp 27.04.2022]