Jak rozmawiać z chorym na raka?
Wizja rozmowy z chorym może Cię paraliżować. Jak się zachować, o czym mówić, czego unikać – to tylko niektóre pytania, jakie kłębią się w głowie osób z otoczenia chorego.
1. Przede wszystkim bądź. Sama obecność daje wsparcie w tym trudnym czasie i poczucie, że można na Ciebie liczyć.
2. Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, bo nie jest. Brak szczerości jest wyczuwalny i tworzy barierę w relacjach, a to z kolei prowadzi do poczucia osamotnienia, frustracji i smutku.
3. Jeżeli możesz jakoś pomóc, zaoferuj to. Chory może nie chcieć obarczać innych obowiązkami. Nawet jeśli w danej chwili osoba bliska odmawia przyjęcia wsparcia, może się to zmienić na przestrzeni czasu. Możesz co jakiś czas zapytać, czy potrzebuje jakiejś pomocy.
4. Nie zabieraj choremu autonomii. Wyręczanie w sprawach, w których nie jest to oczekiwane, odbiera niezależność i tworzy atmosferę litości. Nawet w tak ciężkim czasie, osoba chora potrzebuje normalności.
5. Emocje towarzyszące osobie chorej na nowotwór są przytłaczające i bardzo różne. Pozwól choremu i sobie na ich wyrażenie. Jeżeli wyczuwasz złość ze strony chorego, nie bierz jej personalnie. Może być spowodowana ciągłym napięciem i strachem z powodu choroby.[,]
Pamiętaj jednak, że każdy jest inny i inaczej reaguje na takie sytuacje. Daj sobie czas, a choremu przestrzeń do bycia sobą. Jeśli w tym momencie nie chce poruszać któregoś z tematów, nie „ciągnij go za język”. Gdy będzie czuł gotowość i Twoje wsparcie, sam zdecyduje, kiedy zechce się otworzyć i podzielić z Tobą swoimi doświadczeniami.