Dlaczego badania genetyczne to przyszłość walki z nowotworami?
Badania genetyczne w przypadku nowotworów pełnią ważną rolę. Są pomocne w profilaktyce, diagnozie oraz planowaniu leczenia. W Polsce ich wykonywanie nie jest standardem. Dlaczego warto to zmienić i docenić badania genetyczne?
Jaki jest związek między genetyką a nowotworem?
Każdy z nas posiada unikalny zestaw genów. Możemy porównać go do szczegółowej instrukcji dla komórek, jak mają działać. Rozwój nowotworu wiąże się z pojawieniem mutacji w genach kierujących podziałami komórki. Błąd w przekazywanej informacji genetycznej sprawia, że komórki zaczynają się niekontrolowanie rozrastać. Ich nagromadzenie nazywamy guzem nowotworowym.
Większość zachorowań na nowotwory wiąże się z wystąpieniem mutacji nabytych. Oznacza to, że powstają one w trakcie naszego życia i związane są z narażeniem na szkodliwe czynniki (np. palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta). Mniejszą część nowotworów stanowią przypadki wrodzonych uwarunkowań genetycznych. Nowotwór jednak nie jest chorobą dziedziczną. Przekazanie wadliwego genu jedynie zwiększa ryzyko zachorowania.
Nowotwór ma duży związek z genami. Powstałe nieprawidłowości w materiale genetycznym człowieka zaburzają normalnie działanie komórek. Poznanie błędów w „instrukcji organizmu” umożliwia nam działanie bezpośrednio na przyczynę choroby.