Co to jest rak piersi i skąd się bierze?
Rak piersi to nowotwór złośliwy tkanek piersi. Dotyka on przewodów mlekowych oraz zrazików, czyli gruczołów, które produkują mleko. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów wewnętrznych, np. płuc, wątroby, mózgu i kości.
Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety, szczególnie po 50 roku życia, ale może również pojawić się u młodszych kobiet. Nie zapominajmy, że choroba ta dotyka także mężczyzn, choć znacznie rzadziej.
Inną przyczyną choroby jest narażenie genetyczne ze względu na obecność zmutowanych genów BRCA1 oraz BRCA2. Szkodliwe mutacje tych genów są dziedziczone od osób, które w przeszłości zachorowały na raka piersi. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, u których w rodzinie często występował rak piersi lub inne nowotwory. Szczególnie dotyczy to przypadków zachorowań u krewnych I lub II stopnia.
Jakie leczenie stosuje się i jak długo może trwać? Terapia raka piersi PR+/ER+
Wybór metody leczenia zależy od:
- stopnia zaawansowania choroby,
- stanu menopauzalnego i wieku,
- umiejscowienia guza,
- możliwych przerzutów do innych tkanek,
- typu histologicznego raka,
- wpływu guza na receptor estrogenowy (ER) lub progesteronowy (PR),
- obudzenia lub zwiększenia ilości receptorów ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2/neu),
- rodzaju wcześniejszego leczenia (jeśli było) i odpowiedzi na nie,
- stanu zdrowia i obecności chorób współistniejących.
Rodzaj raka piersi jest także kluczowy w dopasowaniu odpowiedniego leczenia. Początkowym stadium jest nowotwór przedinwazyjny (in situ), który nie jest jeszcze zmianą złośliwą. Naciekającym rakiem piersi nazywamy raka, który rozprzestrzenił się poza przewody mlekowe i zraziki. Natomiast wczesnym rakiem piersi określany jest rak, który nie rozprzestrzenił się poza pierś i węzły chłonne. Jeśli węzły chłonne lub pobliskie tkanki zostały zaatakowane przez nowotwór, to nazywany jest on miejscowo zaawansowanym rakiem piersi. Pojęciem zaawansowanego raka piersi nazywamy zarówno miejscowo zaawansowanego, jak i przerzutowego raka piersi.